Інтегрований урок з літературного читання, трудового навчання для 3 класу
ТЕМА 1. Урок позакласного читання. Прийшла
зима – чарівниця.
ТЕМА 2. Витинанка (Вирізування сніжинки).
МЕТА.1. Поглибити
знання учнів про зв'язок кожного зимового місяця з іншими; вчити виразно читати
вірші; складати самостійно сенкан; збагачувати словниковий запас; розвивати
зв’язне мовлення; спостережливість; вміння висловлювати свої думки і почуття;
виховувати любов до природи; бажання милуватися її красою.
МЕТА 2. Ознайомити з
прийомами складання паперу і вирізування виробів симетричної форми, поняття про
симетричні витинанки; розвивати творчість, уяву, виховувати естетичний смак, культуру
праці,
зимові явища;
вчити учнів самостійно складати розповідь; сенкан; вчити впорядковувати
деформований текст; висловлювати свої думки та почуття; виразно читати вірші;
збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення;
спостережливість; удосконалювати навички роботи з ножицями; виховувати любов до
природи, бажання милуватися її красою.
ОБЛАДНАННЯ І ОФОРМЛЕННЯ.
Мультимедійна дошка, слайди до уроку, картки із завданнями, фонограма до пісні
«Білесенькі сніжини» Сл.: Микола Вороний, Муз.: Василь
Верховинець (Костів)
ТИП УРОКУ. Урок
засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ УЧНІВ ДО УРОКУ.
Учитель. Діти, до нас на урок сьогодні завітали гості. Тож давайте привітаємо їх.
Встаньте
всі рівненько
Усміхніться
всі гарненько.
Поверніться
до гостей
Привітайтесь:
«ДОБРИЙ ДЕНЬ»
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
(Учитель ставить запитання, учні висловлюють свою думку щодо поставленого
запитання).
Учитель. Урок у нас сьогодні незвичайний,
інтегрований.
Учитель. Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок. (Цікавим, навчальним, веселим,
казковим).
Учитель. А ви на році якими повинні бути? (уважними, зібраними, активними, дисциплінованими).
Учитель. Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий,
продуктивний урок.
ІІІ. СТОРЕННЯ ЕМОЦІЙНОГО ФОНУ УРОКУ.
Учитель. Послухайте уважно загадку і відгадайте її.
Білі сани налетіли,
Скакуни в тих
санях білі.
В санях тих
сидить цариця
Білокоса,
білолиця.
Рукавом своїм
махає,
Сріблом навкруги
вкриває.
Учитель. Що це, діти?
(Зима).
Я пропоную вашій увазі переглянути зимові пейзажі. (слайди 1,2,3,4,5,6,7,8,9).
Якими словами ви охарактеризуєте ту зиму, яку ви бачили на слайдах.
(Міркування учнів. Люта, холодна,
казкова, сніжна, чарівна, морозна).
Що ви, відчували, коли передивлялися слайди? (Міркування учнів).
Учитель. Із ваших міркувань та відчуттів, я зрозуміла, що вам подобається зима. Правда
діти?
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ МЕТИ УРОКУ
Учитель. Тому сьогодні ми спробуємо побачити, почути і відчути, як у віршах,
картинах, музиці передається краса зими; спробуємо через виразне читання віршів
передати цю красу, а також відтворити її у наших сніжинках, які ми будемо
вирізувати.
1. Розповідь з елементами бесід про місяць грудень.
Учитель. Будьте уважні, спробуємо відгадати зимову загадку.
Місяць землю грудить
І хату сильно студить. (Грудень)
Учитель. Чому він має таку назву?(Міркування учнів).
Учитель. А які ще відомі назви? (відповіді учнів студень, мостовик,
стужайло, вітрозим, зимник, лютовій, хмурень, мочавець, андрієць).
Марійка Підгірянка пояснює назву місяця так: (слайд 7)
А зараз послухаємо вірш «Грудень» (розповідь учнем вірша на пам'ять).
Грудень
Замерзлим груддям скрізь і
всюди
Вкрилось поле і шляхи.
-Це вже Грудень!- кажуть люди
І вдягають кожухи.
І дерева в білий іній
Вбрались, як у кожушок.
Річка спить у кризі синій,
І замовкнув світ пташок.
Завмирає вся природа.
А у нас кипить життя:
Йде робота по заводах,
Йдуть у школах заняття.
Наталя
Забіла
Учитель. Що відбувається з природою у грудні?
(Відповіді дітей)
Учитель. В давні часи люди спостерігали за зимовими місяцями, адже від того скільки
буде снігу, чи лютою буде зима і залежав майбутній урожай. Саме тому є багато
народних прикмет, які пов’язані із зимовими місяцями.
Учитель. Які прикмети про грудень ви знаєте? (Відповіді дітей).
2. Розповідь з елементами бесід про місяць січень.
Учитель. Відгадаємо наступну загадку
Новий рік розпочинає,
Зі святами привітає.
Щедрувати діток водить,
На ялинці хороводить (Січень).
Учитель. Чому він має таку назву? (Відповідь дітей).
Учитель. А які ще відомі назви? (Відповіді учнів. Просинець, сніговик, тріскун, вогневик, льодовик, щипун, сніжень,
лютовій).
(розповідь учнем вірша
«Січень» напам’ять)
Січень
Подивись: з початку року
На землі лежать сніги.
Скрізь, куди сягає око,-
Кучугури навкруги.
Вітер снігом б’є в обличчя,
Засипає снігом дах.
І ведуть між себе січу
Хуртовини у степах.
Звір в цю січу попадеться,-
Геть тікає ледь живий.
І по праву Січнем зветься
Місяць перший, зимовий.
Та стрічають Перше січня
Дуже радо малюки:
Скрізь веселі, новорічні
Зеленіють ялинки.
Сяють вогники зірчасті,
Й ми бажаємо для всіх
У житті – нового щастя,
В праці – успіхів нових!
Наталя Забіла
Учитель. Яким ви уявили місяць січень? (Міркування дітей).
Учитель. Січень здавна вважався найморознішим
місяцем. І з ним також пов'язано безліч народних прикмет.
Учитель. Які ви знаєте? (Міркування дітей).
3. Розповідь з елементами бесід про місяць лютий
Учитель І ще одна загадка. Будьте уважні!
Із морозом бешкетує,
Сніговіями лютує.
Бо, напевно, добре знає,
Що зима уже минає. (Лютий).
Учитель. А які ще відомі назви місяця ? (Відповіді учнів. Крутень, зимобор, криводоріг, казибрід,
межень .
(розповідь учнем вірша «Лютий»
на пам’ять).
Лютий
Другий місяць зветься Лютий,
А лютує він тому,
Що на світі довго бути
Не доводиться йому.
Хоче Лютий, щоб на світі
Панувала ще зима.
Та поволі сонце гріти
Починає крадькома.
Довші дні, коротші ночі.
Гульк- уже струмок
тече!
Лютий враз як зарегоче,
Знов морозом припече.
Та як здійме враз хуртечу,
Як засипле снігом дах!
Люди добре топлять печі.
Щоб не змерзнуть у хатах.
Та здаля вже крок по кроку
Йде весна, веселий час.
І, розгніваний, до строку
Лютий геть тіка від нас.
Н.Забіла
Учитель. Чому він лютує? (Міркування
дітей).
Учитель. Які прикмети пов’язані з цим місяцем? (Міркування
дітей).
Учитель. Ось ми познайомились з зимовими місяцями.
4. Читання учнями напам’ять віршів про зиму.
Учитель. Зима така пора року, яка не
залишала нікого байдужим ні поетів, ні композиторів, ні художників. Дуже багато
українських поетів присвятили свої вірші зимі. Хто хоче прочитати?( Декламування віршів).
V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
У володарки
Зими
Трішечки замерзли ми.
Грудень каже «Пострибай»
Січень просить «Присідай»
Встали –сіли, встали-сіли.
Розігріли наше тіло.
Лютий місяць нагадав:
Час нам братися до справ.
Сіли ,дітки, всі гарненько.
Спинки держимо рівненько.
5. «Гронування». (Складання павутинки).
Учитель. Діти, давайте складемо до слова зима
«павутинку». На дошці плакат сніжинка. (Учень читає загадки, а діти відгадують і до
кожного промінчика прикріплюють відгадки).
В небі хмарка пролітала,
Білий пух порозсипала.
Він на землю міцно ліг,
Називають його…..
|
Сніг
|
Що то за гість, що тепло їсть?
|
Мороз
|
|
|
Без пилки, без сокирки, мости будує. В нас зимою білим цвітом, сад
зацвів, неначе літом
|
Іній
|
|
|
Шумить, гуде і все горою йде.
|
Завірюха
|
|
|
Улітку і взимку плаття одне,
Та кличуть малята завжди мене,
Щоб я на свято до них прийшла,
Багато подарунків принесла.
|
Ялинка
|
Сріблясті та легкі Казковою зимою.
Що за малі метелики Кружляють над
тобою
|
Сніжинки
|
6.Складання сенкану.
Учитель. Зараз
складемо сенкан. Тема сенкану - відгадки до загадок. У кожного з вас на парті є
вона.
І. варіант. Сніг.
ІІ. Варіант. Мороз.
ІІІ. Варіант. Іній.
IV. Варіант. Завірюха.
V. Варіант. Ялинка.
VІ. Варіант. Сніжинка.
7. Самостійна робота.
Витинанка
Учитель. А зараз закрийте очі і послухайте (лунає музика Георгія Свиридова «Метелиця»). Яка картина виникає у вашій уяві прослухавши мелодію.(Міркування
дітей).
Учитель. Отже, ми будемо витинати за самостійно складеним узором сніжинку, Витинанки роблять із тонкого, але міцного паперу, його складають удвоє,
учетверо, ушестеро. Після цього на утвореному трикутнику малюють ескіз виробу і
вирізують, але перед цим повторимо правила безпечної поведінки з
ножицями (слайд 10).
Правила поведінки з
ножицями.
Не клади ножиці на краю
парти.
Не тримай близько очей
гострим кінцем догори.
Передавай ножиці кільцями
вперед.
Учні під мелодію пісні
«Білесенькі сніжинки» вирізають сніжинки.
8 Поетична хвилинка.
Вчитель. Подивіться уважно на слайд за допомогою
питань ми добираємо слова і складаємо вірш
(Що зробила? Що?) сизокрила,
(Яким? Чим? Що?) вкрила.
(Звідки? Що роблять? Які?) сніжинки
(Хто? Що робили? У чиї?) хатинки.
Прилетіла зима сизокрила,
Білим пухом землю вкрила.
З гори летять білі сніжини
Звірі поховались у свої хатинки.
V. Підсумок уроку.
Рефлексія.
Учитель. Діти, на початку уроку, ви говорили що
наш урок повинен бути цікавим, навчальним, веселим, казковим.
Чи вдалося це нам? (Міркування
дітей).
Вправа «Мікрофон».
Учитель Продовжіть
речення: «Цей урок мене навчив...»
VІ. Домашнє завдання.
На наступному уроці ми продовжимо вивчати тему зима.
1 ряд. Свята у грудні.
2 ряд. Свята у січні.
3.ряд. Свята у лютому.
Немає коментарів:
Дописати коментар